بلاگ

حسن قاسمیان

حسن قاسمیان

لایحه بودجه سال آینده کل کشور به بانک مرکزی اجازه داده از طریق بانک های عامل نسبت به پرداخت تسهیلات به تعداد یکصد هزار نفر برای ایجاد نیروگاه‌خورشیدی پنج کیلوواتی در روستاها و حاشیه شهرها و مناطق محروم به ازای هر نفر پانصد میلیون ریال ( ٥٠٠.٠٠٠.٠٠٠ ریال ) اقدام کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، براساس بند «ه» تبصره شانزده لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است از طریق بانک‌های عامل با هماهنگی و معرفی بسیج سازندگی نسبت به اختصاص مبلغ پنجاه هزارمیلیارد ریال( ٥٠.٠٠٠.٠٠٠.٠٠٠.٠٠٠ ریال) از محل منابع سپرده‌های قرض‌الحسنه و عادی بانک‌ها برای پرداخت به تعداد یکصد هزار نفر برای ایجاد نیروگاه خورشیدی پنج کیلوواتی در روستاها و حاشیه شهرها و مناطق محروم به ازای هر نفر پانصد میلیون ریال( ٥٠٠.٠٠٠.٠٠٠ ریال) با بازپرداخت شصت‌ماهه و نرخ چهاردرصد( ٤%) اقدام کند.

این بند تاکید دارد:مابه‌التفاوت نرخ سود تا سقف هزار میلیارد ریال( ١.٠٠٠.٠٠٠.٠٠٠.٠٠٠ ریال) نسبت به نرخ مصوب شورای پول و اعتبار از محل منابع‌ بند« الف » تبصره( ١٨ ) این قانون پرداخت می‌شود.

مسؤولیت نصب و راه‌اندازی این نیروگاه‌ها به شکل رایگان برعهده سازمان بسیج مستضعفین است. استفاده از تسهیلات این بند منوط به ارائه قرارداد خرید تضمینی برق از سوی شرکت تابعه وزارت نیرو است.

براساس قانون پنج ساله برنامه ششم توسعه( ۱۴۰۰- ۱۳۹۶) دولت باید سهم نیروگاه های تجدیدپذیرو پاک راتا پایان اجرای آن به حداقل پنج درصد برساند ، امابه گفته سخنگوی سازمان ساتبا این سهم اکنون به یک درصد رسیده که نسبت به گذشت سالهای برنامه، با عقب ماندگی روبروست.

ماده ۵۰ قانون برنامه ششم توسعه تاکید دارد که دولت مکلف است سهم نیروگاه های تجدیدپذیر و پاک را با اولویت سرمایه گذاری بخش غیر دولتی (داخلی و خارجی) با حداکثراستفاده از ظرفیت داخلی تا پایان اجرای قانون برنامه (سال ۱۴۰۰ ) به‌حداقل پنج درصدظرفیت برق کل کشور برساند.

همچنین براساس تصویب نامه هیات وزیران درسال ۹۵ و با استناد به اصل ۱۳۸ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مقرر شده وزارتخانه‌ها، موسسه ها و شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی، بانک‌ها، شهرداری‌ها، براساس فهرستی که وزارت نیرو تعیین و منتشر کرده ، وظیفه دارند در دو سال حداقل ۲۰ درصد از برق مصرفی ساختمان‌های خود را از انرژی‌های تجدیدپذیر تعیین کنند.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران، صبح (یکشنبه)98/9/17 لایحه بودجه ۴۸۴ هزار میلیارد تومانی سال ۹۹ را به مجلس ارائه کرد.

بودجه سال ۹۹ کل کشور از نظر منابع حدود ۱۹ میلیون و ۸۸۷ هزار و ۳۷۰ میلیارد و ۹۱۰ میلیون ریال(۱۹.۸۸۷.۳۷۰.۹۱۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال) و مصارف بودجه نیز معادل همین رقم تعیین شده است.

منبع:https://www.eghtesadonline.com/n/231D

شهردار منطقه 10 گفت:سومین بوستان با مبحث انرژی خورشیدی در منطقه ده تا پایان آذر ماه تکمیل و بهره برداری خواهد رسید.
به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، حافظ شهردار منطقه 10 افزود:این بوستان با اعتباری بالغ بر ۱۲میلیارد ریال در مساحتی بالغ بر یک هکتار در حال اجرا است. این پروژه با پیشرفت فیزیکی ۹۰ درصد در حال حاضر عملیات کاشت فضای سبز آن درحال انجام است. این بوستان در حاشیه بولوار دکتر حسابی و در محله ایثارگران قرار دارد.
قابل ذکر است اولین بوستان خورشیدی شهر مشهد بوستان خطی حسابی بود که در سال ۸۸ و دومین آن نیز بوستان موضوعی دانش در حاشیه بزرگراه امام علی ع بود که در سال ۹۶ به بهره برداری رسید.
لازم به توضیح است چهارمین بوستان خورشیدی نیز تا پایان دیماه سال جاری در حاشیه بزرگراه آزادی تکمیل و به بهره برداری خواهد رسید. 

"اجرای تاسیسات برقی هایپر مارکت رفاه واقع در خیابان راهنمایی"
#برق_کشی #برق_ساختمان #روشنایی_ساختمان #نورپردازی

 رئیس سازمان انرژی‌های تجدید پذیر و بهره‌وری برق ایران با اشاره به استقبال خوب مردم از احداث نیروگاه‌های تجدید پذیر پشت بامی، گفت: این نیروگاه برای خانواده‌ها ماهانه ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان درآمد به همراه دارد. «سید محمد صادق زاده» روز یکشنبه در حاشیه نوزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت برق در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران، افزود: سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق تولیدی این نوع نیروگاه‌ها را کیلو وات ساعتی به قیمت یکهزار و ۴۰ تومان خریداری می‌کند. وی خاطرنشان ساخت: میزان افزایش سقف نیروگاه‌های خورشیدی پشت بامی به ۱۰ کیلو وات رسیده و مردم می‌توانند با هزینه‌ای حدود ۵۰ میلیون تومان از این نوع نیروگاه بر بام خانه‌های خود نصب کرده و از منافع آن بهره‌مند شوند. صادق زاده ادامه داد: همه استان‌های کشور استعداد نصب نیروگاه‌های خورشیدی پشت بامی را دارند و در سواحل دریای خزر میزان تابش خورشید از بعضی کشورهای اروپایی بیشتر است. معاون وزیر نیرو با بیان اینکه تولید برق این نیروگاه ها به دلیل مصرف در محل تلفات ندارد آن را بهترین نوع تولید برق برشمرد و چنانچه تولید برق از نیروگاههای خورشیدی در کشور افزایش یابد، نیازی به سرمایه‌گذاری‌های سنگین نخواهیم داشت.

منبع خبر : سایت خبری شعار سال

 

به گزارش برق نیوز، ابلاغیه جدید شرایط و نرخ‌های خرید تضمینی برق نیروگاه‌های تجدیدپذیر توسط وزیر نیرو ابلاغ شود. افزایش ۳۰ درصدی نرخ پایه خرید تضمینی برق، حذف پله‌های خرید تضمینی برق نیروگا‌هها و تک نرخی شدن همه نیروگاه‌های غیرانشعابی، برگزاری مناقصه برای نیروگاه‌های بالای ۱۰ مگاوات، اعمال جریمه تاخیر در اتصال به شبکه نیروگاه‌ها، ارائه جدول حداکثر دوره قابل قبول احداث نیروگاه، پرداخت هزینه آمادگی در زمان قطعی شبکه و... از جمله مهترین موارد تغییر یافته در ابلاغیه جدید نسبت به قبلی است.

نوسانات ارزی در دو سال گذشته، توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر که به عنوان صنعتی نوپا در کشور در حال رشد بود را کند و در مواردی حتی متوقف کرد. با آنکه هزینه‌های نصب و اجرای نیروگاه‌های خورشیدی و بادی و... بیش از دو برابر شد، ولی در نهایت ساتبا پیشنهاد افزایش ۳۰ درصدی قیمت‌های خرید تضمینی برق را به وزیر نیرو داد که با گذشت نزدیک به سه ماه امروز توسط وزیر نیرو ابلاغ شد.

مهمترین تغییرات ابلاغیه جدید نسبت به قبل:

افزایش ۳۰ درصدی نرخ پایه خرید تضمینی برق نیروگاه‌های خورشیدی، بادی و...
حذف پله‌های خرید تضمینی برق نیروگا‌ه‌های خورشیدی و بادی و... و تک نرخی شدن همه نیروگاه‌های غیرانشعابی
برگزاری مناقصه برای ظرفیت نیروگاه‌های خورشیدی و بادی و... بالای ۱۰ مگاوات
امکان افزایش ظرفیت نصب نیروگاه‌های انشعابی تا دو برابر ظرفیت انشعاب مشترک
پرداخت هزینه آمادگی به نیروگاه‌ها در زمان قطعی شبکه برق
ایجاد منابع اعتباری جدید برای ساتبا از طریق فروش انرژی خریداری شده نیروگاه‌ها در بازاربرق و بورس انرژی
ارائه جدول حداکثر دوره قابل قبول احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر برای اولین بار (کاهش زمان احداث نیروگاه‌های خورشیدی زیر ۷ مگاوات)
اعمال جریمه تاخیر در اتصال به شبکه نیروگاه‌ها (۱ و ۲ درصد کاهش در نرخ پایه به ازای هرماه تاخیر)
امکان گشایش اعتبار اسنادی از طریق بانک‌ها برای پرداخت به موقع هزینه نیروگاه‌ها
امکان تزریق به شبکه و فروش برق، قبل از انعقاد قرارداد نهایی خرید تضمینی برق با ساتبا

در ادامه مهمترین بخشهای ابلاغیه جدید را در زیر می خوانید:

تعیین ضوابط تضمین خرید انرژی برق تولیدی نیروگاه‌های تجدیدپذیر و پاک

تضمین خرید انرژی تولیدی توسط بخش خصوصی با اولویت برگزاری مناقصه خرید مستقیم انرژی برق توسط ساتبا و یا مابه التفاوت نسبت به قیمت بازار برق صورت خواهد گرفت.

برنده مناقصه بر اساس کمترین قیمت پیشنهادی برای فروش برق و یا مابه التفاوت برای هر کیلووات ساعت انرژی الکتریکی تحویلی به شبکه (فارغ از فناوری مورد استفاده برای تولید برق) معین خواهد شد.

تبصره: سقف نرخ مناقصه برای خرید برق از نیروگاه‌های موضوع این مصوبه معادل متوسط نرخ وزنی نرخ‌های مندرج در جداول موضوع بند ۳ این مصوبه بعلاوه ده درصد می‌باشد.

در مواردی که سرمایه گذار با اخذ مجوز از ساتبا قبل از ابلاغ این مصوبه نسبت به سرمایه گذاری اقدام نموده است، انعقاد قرارداد خرید برق تجدیدپذیر مشمول برگزاری مناقصه خرید نبوده و بر اساس نرخ‌های بند ۳ بلامانع است.

در صورتیکه ظرفیت نیروگاه کمتر از ۱۰ مگاوات باشد، ساتبا مجاز به انعقاد قرارداد خرید تضمینی برق بر اساس ارقام جداول زیر می‌باشد:

 

نرخ پایه خرید برق از نیروگاه های محدود به ظرفیت انشعاب (مشترکینی که کنتور برق دارند):


نرخ خرید برق نیروگاه‌های بادی واقه در استان سیستان و بلوچستان که در سال ۹۸ قرارداد خرید تضمینی آنان قطعی و مبادله می‌شود نسبت به ارقام مندرج در جدول فوق مشمول ضریب ۱.۱ می‌شود.

در مواردی که سرمایه گذار با اخذ مجوز از ساتبا (قبل از این مصوبه) اقدام به سرمایه گذاری و تولید انرژی نموده است لیکن تجهیزات دست دوم را مورد استفاده قرار داده، دوره تضمین خرید (بر اساس گزارش کارشناس رسمی دادگستری) به نسبت (کسری از واحد) عمر مفید باقیمانده تجهیزات تعدیل می‌گردد. مقررات مربوط به حصول اطمینان از استرداد زمین به مراجع ذیربط توسط ساتبا تعیین و ابلاغ خواهد شد.

برای مولد‌هایی که امکان مدیریت تولید (متناسب با نیاز شبکه) را دارا باشند، اعمال ضرایب آمادگی ساعتی بازار برق در قرارداد تضمین خرید انرژی تولیدی نیروگاه‌های تجدیدپذیر و پاک بلامانع است.

حداکثر دوره قابل قبول احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر و پاک به شرح زیر است:

پیش نویس ابلاغیه جدید شرایط و نرخ‌های خرید تضمینی برق نیروگاه‌های تجدیدپذیر

تبصره ۱: در صورت تاخیر در بهره برداری تجاری (با ظرفیت نامی کامل)، نرخ پایه خرید تضمینی برق در قرارداد، در شش ماه اول تاخیر به ازای هر ماه تاخیر یک درصد و پس از آن به ازای هر ماه تاخیر دو درصد کاهش خواهد یافت.

تبصذه ۲: در صورت تاخیر در بهره برداری تجاری (با ظرفیت نامی کامل) بیش از ۹ ماه، ساتبا مجاز است قرارداد خرید برق را فسخ، پروانه احداث صادر شده را لغو و برای استرداد اراضی دولتی و مجوز‌های اختصاص یافته اقدام نماید. در صورت بهره برداری از بخشی از ظرفیت نیروگاه، پروانه احداث و قرداد متناسبا بدون تغییر در نرخ خرید پایه خرید تضمینی، تقلیل یافته و باقیمانده اراضی و امکانات ملی و دولتی مسترد می‌گردد.

چنانچه نیروگاه‌های موضوع این بند، قبل از انعقاد قرارداد خرید تضمینی برق با ساتبا، با رعایت کلیه ضوابط فنی و قانونی و با تایید شرکت مدیریت شبکه برق، اقدام به تزریق برق به شبکه کرده باشند، ساتبا می‌تواند بهای برق تزریق شده قبل از قرارداد را بر اساس نرخ پایه قرارداد (بدون اعمال ضریب تعدیل) پرداخت نموده و به تناسب، مدت قرارداد را کاهش دهد.

در مواقعی که به علت نقص فنی تاسیسات در شبکه برق و قطع اتصال به شبکه (خارج از اراده مالک نیروگاه) امکان تزریق برق نیروگاه در حال بهره برداری وجود نداشته باشد ساتبا می‌تواند بهای برق تزریق نشده را تحت عنوان بهای آمادگی تولید به فروشنده پرداخت نماید. نحوه محاسبه بر اساس دستورالعمل معاون امور برق و انرژی ابلاغ خواهد شد.

در مواردی که ساتبا راسا قرارداد خرید برق با مالک نیروگاه مبادله می‌نماید، مجاز است انرژی خریداری شده را مطابق مقررات بازار عمده فروشی به شرکت مدیریت شبکه برق ایران و یا در بورس انرژی عرضه نمایید و از این محل به ایفای ماموریت‌های محول شده بپردازد.

به منظور مدیریت بهتر دریافت و هزینه اعتبارات مربوطه و افزایش اطمینان سرمایه گذاران به پرداخت به موقع صورتحساب‌های ماهانه نیروگاهها، ساتبا می‌تواند در صورت وجود منابع مالی و با رعایت عدم تبعیض بین نیروگاهها، نسبت به گشایش اعتبار اسنادی ریالی شش ماهه به نفع نیروگاه‌های طرف قرارداد اقدام نماید و صورتحساب نیروگاه‌ها را پرداخت نماید. هزینه گشایش و تمدید اعتبار اسنادی بعهده فروشنده خواهد بود.

سقف ظرفیت مولد‌های مختص مشترکین مشروط بر رعایت ملاحظات فنی و حفاظتی اتصال به شبکه تا دو برابر ظرفیت انشعاب افزایش می‌یابد. مشترکینی که بخشی از این ظرفیت را به بهره برداری رسانیده اند می‌توانند طی قرارداد جداگانه نسبت به احداث ظرفیت‌های جدید اقدام نمایند. در اینصورت هر قرارداد تابع شرایط حاکم در زمان مبادله همان قرارداد خواهد بود.

منبع: برق نیوز

 

 

نمایندگان مجلس در نظر دارند تا با تصویب طرحی مشترکان خانگی که ماهیانه کمتر از ۳۰۰ کیلووات برق مصرف می‌کنند را از پرداخت بهای برق مصرفی معاف کنند.

 

به گزارش برق نیوز، طرح بخشودگی بهای برق مشترکان خانگی کم‌مصرف هفته گذشته در مجلس اعلام وصول شد.

نمایندگان طراح این طرح در مجلس درنظر دارند تا با تصویب ماده واحده این شرایطی ایجاد شود تا کلیه مشترکان خانگی که ماهیانه کمتر از ۳۰۰ کیلووات برق مصرف می‌کنند، از پرداخت بهای برق مصرفی معاف شوند. بر این اساس هزینه مابه‌التفاوت بودجه‌ای از طریق افزایش تعرفه سایر مصرف‌کنندگان به صورت پلکانی تأمین خواهد شد.

همچنین در صورت تصویب نهایی، مشترکانی که نتواند سقف الگوی مصرف یاد شده را رعایت کنند تا ۵۰۰ کیلووات در ماه یک سوم بهای تمام شده و تا ۷۰۰ کیلووات در ماه یک دوم بهای تمام شده و بالاتر از ۷۰۰ کیلووات در ماه کل بهای تمام شده برق مصرفی را پرداخت خواهند کرد.

در همین حال اگر این مصوبه به قانون تبدیل شود، لایحه قانونی بخشودگی بهای برق مشترکین خانگی کم مصرف مصوب ۱۳۵۷/۱۲/۰۸ نسخ می‌شود.

تبصره دیگری که طراحان برای این معافیت در نظر گرفته‌اند این است که سقف الگوی مصرف برای مشترکین مناطق گرمسیر بر اساس الگوی تعیین شده توسط وزارت نیرو خواهد بود.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: به دلیل نوسانات نرخ ارز توسعه نیروگاه های تجدیدپذیر کند شده بود که به منظور اصلاح این وضعیت و بازگشت جذابیت سرمایه‎‌گذاری در این حوزه، براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته تعرفه‌های جدید خرید تضمینی برق تجدیدپذیر‌ها تا پیش از مهرماه امسال ابلاغ خواهد شد.

 

به گزارش برق نیوز، رضا اردکانیان در بدو ورود به استان یزد با حضور در صحن شورای اسلامی این شهر و پس از استماع سخنان شهردار، رئیس و اعضای شورای شهر یزد در خصوص فعالیت‌های مشترک میان صنعت آب و برق با این مراکز گفت: وزارت نیرو هم اکنون در استان یزد ۱۳۶ پروژه آب و برق با اعتباری بالغ بر دو هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان در دست اجرا دارد.

وی با بیان اینکه این طرح‌ها به طور متوسط ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌اند، ادامه داد: براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته درصددیم تا بخش قابل توجهی از این پروژه‌ها تا پایان دولت دوازدهم به پایان برسد.

وزیر نیرو با اشاره به برنامه بلندمدت این وزارتخانه برای واگذاری مدیریت آب و برق شهر‌ها به شهرداری‌ها، گفت: وزارت نیرو این وظیفه را برای خود قائل است که در بخش آب و برق تنها یک تنظیم کننده و تامین کننده این دو محصول باشد، ولی در بخش‌های توزیع و سایر مسائل به آرامی وظایف را به شهرداری‌ها واگذار کند.

تشکیل شرکت‌های غیردولتی آب و فاضلاب استانی

اردکانیان با اشاره به اینکه در آستانه ادغام شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی هستیم، ادامه داد: وزارت نیرو درصدد تشکیل شرکت‌های غیردولتی آب و فاضلاب استانی است تا مسئولیت این دو بخش را یک مجموعه در هر استان بر عهده داشته باشد.

وزیر نیرو اضافه کرد: در آینده نیز احتمالا نام این مجموعه اصلاح و تحت عنوان شرکت‌های آب به فعالیت خواهند پرداخت چرا که در ادبیات دنیا مسئله‌ای به نام فاضلاب چندان وجود ندارد. آب در دنیا با رنگ‌های مختلفی از جمله آب خاکستری، سبز و... شناخته می‌شود که تمامی این منابع در اختیار دستگاه تامین کننده آب هر کشور است و بایستی آن‌ها را مدیریت و توزیع کند.

ایجاد کارگروه فعالیت مشترک وزارت نیرو با شهرداری‌ها

وی با بیان اینکه بخش قابل توجهی از مسیر فعالیت بین بخشی را طی کرده‌ایم، بیان کرد: شهرداری‌ها سهام‌دار اصلی شرکت‌های آب و فاضلاب هستند و ما آمادگی داریم کارگروه مشترکی به صورت پایلوت در استان یزد میان شرکت‌های آب و برق با شهرداری و شورای شهر به منظور تعریف پروژه‌های مشترک تشکیل شود تا خروجی آن موجب افزایش تاب‌آوری و مانایی استان در برابر مسائلی از قبیل: تغییرات اقلیمی و کاهش نزولات جوی شود.

اردکانیان با اشاره به ظرفیت مناسب استان یزد برای توسعه نیروگاه‌های خورشیدی، گفت: در طی چندماه اخیر به دلیل نوسانات نرخ ارز روند توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر دچار کندی شده بود که راه‌کار‌هایی به منظور اصلاح این وضعیت و بازگشت جذابیت سرمایه‎‌گذاری در این بخش تدوین شده است.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته تعرفه‌های جدید خرید تضمینی برق تجدیدپذیر‌ها تا پیش از مهرماه امسال ابلاغ خواهد شد.
منبع: برق نیوز

نخستین نیروگاه خورشیدی استان خراسان‌رضوی به ظرفیت پنج مگاوات با حضور معاون وزیر نیرو و رئیس ساتبا در روستای علی‌آباد شهر خواف افتتاح شد.

این نیروگاه با سرمایه‌گذاری بالغ بر ۳۵۰ میلیارد ریال و در زمینی به مساحت ۱۰,۵ هکتار احداث شده است که قادر است در طول یک سال با کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی معادل ۲,۸۲ میلیون مترمکعب گازطبیعی، منجر به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای به میزان ۶ هزار و ۸۵۶ تن شود.

همچنین این نیروگاه با تولید سالیانه هشت گیگاوات‌ساعت انرژی، مانع از مصرف دو هزار و ۱۸۶ مترمکعب آب می‌شود. در مرحله ساخت این مجموعه برای ۲۰۰ نفر به طور مستقیم و غیرمستقیم ایجاد اشتغال شده و در حال حاضر نیز ۲۰ نفر در این نیروگاه مشغول به کار هستند.

گفتنی است: تاکنون مجموع ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر در استان خراسان رضوی به ۴۳,۶۵ مگاوات رسیده است و با بهره‌برداری از نیروگاه یاد شده، تعداد نیروگاه‌های تجدیدپذیر در این استان به ۱۱ نیروگاه رسیده است.

هم‌چنین این استان با داشتن ۷۶۱ واحد نیروگاه خورشیدی پشت‌بامی به مجموع ظرفیت ۶ هزار و ۴۷۸ کیلووات، رتبه دوم را در میان سایر استان‌های کشور در زمینه‌ توسعه این نوع نیروگاه به خود اختصاص داده است.

منطقه خواف به دلیل وجود دالان‌های بادی نشتیفان و وزش بادهای ۱۲۰ روزه سیستان و همچنین بهره‌برداری از پتانسیل بالای تابش خورشیدی (یک هزار و ۹۰۰ کیلووات‌ساعت بر مترمربع) جایگاه ویژه‌ای را از نظر احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر و نیز صادرات برق تجدیدپذیر به همسایگان شرقی کشور دارا است.
منبع خبر: پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو

 

در تولید برق ناشی از انرژی‌های خورشیدی و بادی موفق نبوده ایم
معاون استاندار خراسان رضوی گفت: خراسان رضوی در تولید برق ناشی از انرژی‌های خورشیدی و بادی تا کنون موفق نبوده است.
در تولید برق ناشی از انرژی‌های خورشیدی و بادی موفق نبوده ایم به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد ، علی رسولیان معاون استاندار خراسان رضوی در مراسم افتتاح نیروگاه خورشیدی ۵ مگاواتی علی آباد شهرستان خواف که با حضورمعاون وزیر نیرو و رئیس ساتبا، امام جمعه شهرستان خواف و دیگر مسئولان محلی برگزار شد گفت: در کنار بازار مصرف بزرگی به نام افغانستان قرار داریم و آن‌ها آمادگی دارند که از ظرفیت عظیم موجود در این منطقه استفاده کنند.

 

وی تصریح کرد: با توجه به این که در منطقه‌ای مثل خواف زیرساخت‌ها فراهم است، فرصت بسیار خوبی وجود دارد تا نیاز به برق بازار بزرگ افغانستان را تامین کنیم به همین منظور اگر بتوانیم از سرمایه گذاران حمایت کنیم منتج به یک خروجی خوب خواهد شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان رضوی بیان این که خراسان رضوی تاکنون در تولید برق با استفاده از انرژی خورشیدی و بادی موفق نبوده است گفت: زمین‌های زیادی را در این راستا به متقاضیان واگذار کردیم، اما منجر به تولید برق نشد.

رسولیان در بخش دیگری از سخنانش خطاب به معاون وزیر نیرو افزود: خواهشم می‌کنم هر فرایندی که برای هموار کردن مسیر سرمایه گذاران لازم است به مدیران استانی خود یا حتی همین مدیران شهرستان خواف تفویض کنید.

وی تصریح کرد: امسال برای این که فرمایش مقام معظم رهبری را عملیاتی کنیم شرکت‌های توانمند استانی را فعال کردیم تا از این طریق بتوانیم برای مردم شغل ایجاد کنیم.

سید محمد صادق زاده معاون وزیر نیرو و رئیس ساتبا هم در این مراسم در سخنان کوتاهی با بیان این که تاکنون بیش از ۳۵۰۰ نیروگاه خورشیدی با مقیاس‌های مختلف در کشور ایجاد شده است گفت: نیروگاه‌های خورشیدی می‌توانند در دسترس همه مردم باشند و این فعالیت اقتصادی در کشور از مردمی‌ترین فعالیت‌های اقتصادی است که رواج پیدا کرده است.

وی تصریح کرد: این نیروگاه‌ها سوخت و آب مصرف نمی‌کنند و حتی می‌توانند درآمد زا باشند، به عبارت دیگر یک فعالیت مردم به مردم است و می‌تواند یک گام منطقه را به جلو ببرد. 

""مسیر سرمایه گذاران باید هموار شود""

منبع خبر: تی نیوز

محققان کشور موفق به تولید موتور برق گازی شدند که می تواند به صورت دائم و به صرفه برای تمام صنایع برق تولید کند.

منصور فتحعلی، رئیس صندوق پژوهش و فناوری صنعت برق و انرژی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: محققان کشور در زمینه نصب و راه اندازی نیروگاه‌های مقیاس کوچک در نظر دارند باتوجه به نیاز صنعت برق کشور به موتور ژنراتورهای گازسوز جهت استفاده در نیروگاه‌های مقیاس کوچک، تولید برق و بومی سازی تکنولوژی ساخت این نوع موتور ژنراتور در کشور، براساس یکی از دستاوردهای این فعالیت، کارخانه تولید این موتورها را در شهرستان بجنورد تأسیس کنند.

به گفته وی، موتور برق یا مولد الکتریکی دستگاهی است که انرژی مکانیکی حاصل از سوخت گاز یا بنزین و گازوئیل را به انرژی الکتریسیته تبدیل می‌کند. البته موتور برق همان دیزل ژنراتور است که اصطلاحاً در بازار به ژنراتورهای کوچک هواخنک و پرتابل اطلاق می‌شود.

وی افزود: موتور برق گازی وسیله‌ای است که با استفاده از گازی شهری و یا کپسول مایع در خروجی برق می‌دهد و تفاوت اصلی آن با موتور برق بنزینی و گازوئیلی در نوع سوخت مصرفی آن است.موتور برق گازسوز به دلیل نوع سوخت، کم مصرف است و باعث کاهش آلودگی هوا می‌شود و دارای هزینه‌های کمتری نسبت به موتور برق بنزینی است.

فتحعلی خاطر نشان کرد: موتور برق گازی به خاطر گازسوز بودن و حذف بنزین باعث افزایش طول عمر محصول نسبت به موتور برق بنزینی شده است. در موتور برق گازی، احتراق داخلی گاز را می‌سوزاند و در نهایت به انرژی الکتریکی تبدیل و برق تولید می‌شود.

رئیس صندوق پژوهش و فناوری صنعت برق و انرژی با اشاره به کاربردهای موتوری که قرار است با حمایت این صندوق ساخته شود، بیان کرد: از موتور برق گازی می‌توان در مولدهای قدرت نیروگاههای مقیاس کوچک (جهت فروش برق به توانیر)، استفاده در مولدهای قدرت در پستهای منطقه (جهت کاهش هزینه تولید و تضمین تأمین برق در ساعات پیک)، استفاده در صنایع و کارخانجات جهت تولید برق به صورت خود تأمین یا سیستم رزرو و پشتیبان)،استفاده در بخش کشاورزی (به ویژه در صنعت کشت گلخانه‌ای) استفاده کرد.

وی ادامه داد: همچنین استفاده در مجتمع‌های تجاری و اداری (جهت کاهش هزینه‌های انرژی و پشتیبان)، استفاده در مناطق دور افتاده و محروم (جهت تأمین برق جزیره‌ای)، استفاده در مراکز پزشکی و بیمارستانها (جهت سیستم رزرو و پشتیبان)، ایستگاه‌های تقویت فشار به عنوان قلب تپنده صنعت گاز (جهت جبران کاهش فشار به دلیل عوارض جغرافیایی و طول مسیر) از دیگر کاربردهای موتور به شمار می‌رود.

فتحعلی با بیان اینکه حتی در صنایع دفاعی و مراکز حساس برای بالا بردن قابلیت اطمینان در مواقع قطع برق (پدافند غیرعامل) می‌توان از این موتور برق گازی بهره برد، بیان کرد: این طرح در حوزه تولید برق است و کلیه صنایعی که نیاز به برق دارند، می‌توانند از این سیستم بهره ببرند.

وی با اشاره به میزان حمایت صندوق برق و انرژی از این طرح گفت: میزان حمایت صندوق از این شرکت بیش از ۲۰ میلیارد ریال بوده است که معادل ۲۰ درصد سرمایه گذاری کل طرح تاکنون بوده است.

رئیس صندوق برق و انرژی با بیان اینکه میزان تولید برق این دستگاه ۱.۱ مگاوات به صورت دائم است، افزود: توسعه موتورهای گازسوز یکی از اولویت‌های تحقیقاتی و فناوری وزارت نیرو است.

وی با بیان اینکه این شرکت در صدد تولید نمونه صنعتی است، بیان کرد: این مولد با این توان برای اولین بار در ایران ساخته شده است.

فتحعلی گفت: نحوه فعالیت کارخانه بدین صورت خواهد بود که قطعات مورد نیاز موتور ژنراتور پس از طراحی، مدلسازی، آماده سازی و تکمیل شدن قطعات در کارخانه مونتاژ و روانه بازار مصرف خواهد شد.

به گزارش مهر، صندوق پژوهش و فناوری برق و انرژی زیر نظر صندوق‌های پژوهش و فناوری و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری فعالیت می‌کند.
منبع:خبرگزاری مهر

 

صفحه1 از8